Αποστολέας Θέμα: Τα ρομπότ θ' απαιτούν ανθρώπινα δικαιώματα!  (Αναγνώστηκε 31307 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Απ: Ρομπότ-επιστήμονας στη Βρετανία
« Απάντηση #140 στις: 04 Νοέμβριος 2010, 16:09:41 »
Να τις δω,αυτές δα,τις έξυπνες μηχανές,να χαίρονται και να πονάνε,να λυπούνται,να νιώθουν βρε αδερφέ και τί στον κόσμο.Αστειεύομαι βέβαια....
Κύκλου δ'εξέπταν βαρυπενθέος αργαλέοιο

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκεια

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: 04 Νοέμβριος 2010, 22:09:08 »
μα..όταν πχ τα CNC,αντικαθιστούν την εργασία πολλών ανθρώπων,πώς υπάρχει η πεποίθηση ότι η παραγωγικότητα που σαφώς θα αυξηθεί,θα κάνει καλό στην κίνηση του χρήματος στις αγορές;Όταν υπάρχουν άνεργοι πώς θα τσουλήσουν όλα αυτά;Θεωρώ πως η εργασία σε σχέση με την παραγωγικότητα,είναι κρίκοι αλληλένδετοι.
.....

ξερεις καποια φαση ημουν μανιακή με τη "Χρυση Πολη". απο τα λιγα μοντερνα κομικ που μου αρεσαν. Περιεγραφε μια πλωτη πολιτεια οπου ζουσαν αποκλεισμενοι λιγοι πλουσιοι ενω ο υπολοιπος κοσμος ζουσε σε υπερβολικη ανεχεια στον πλανητη εξω απο το προστατευτικο περιβαλλον της χρυσης πολης οπου δεν μπορουσαν να μπουν.

Αν ο καθε εργοδοτης αντικαταθηστουσε πχ τους υπαλληλους του με ρομποτ και ξαφνικα το εκαναν αυτο ολες σχεδον οι επιχειρησεις θα ειχαμε μια παγκοσμια οικονομικη καταρρευση. Κακα τα ψεματα η οικονομικα κινειται χαρην της καταναλωσης. Φαντασου να μην εχει ο κοσμος να καταναλωνει. Οχι μονο θα καταρρευσει η οικονομια αλλα θα υπαρξουν και επαναστασεις που θα εφερναν τα πανω κατω στο συστημα. Οποτε ακομα και αν χρησιμοποιουνται αυτα τα μηχανηματα αυτο θα πρεπει να γινεται σε ορισμενης και μικρης εκτασεως κλιμακα...

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: 05 Νοέμβριος 2010, 00:52:28 »
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα το όνειρό μου ως κομπιουτεράς, ήταν να απαλλάξω τους ανθρώπους από τις περιττές δουλειές. Αν μπορεί μια δουλειά να την κάνει η μηχανή, ας την κάνει η μηχανή ώστε να κερδίσουμε ελεύθερο χρόνο εμείς οι άνθρωποι.

Το γιατί τελικά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο... Ας το αφήσουμε, είναι ολόκληρη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΑΛΑΝΙΚΑΣ

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: 05 Νοέμβριος 2010, 10:25:13 »
.... Ας το αφήσουμε, είναι ολόκληρη ιστορία.
Πολύ μικρή είναι η ιστορία... Οι μηχανές -ως μέσον παραγωγής- στα χέρια της εξουσίας. Τι ρόλο άραγε καλούνται να παίξουν;
Ἡφαιστ' ὀμβριμόθυμε, μεγασθενές, ἀκάματον πῦρ, λαμπόμενε φλογέαις αὐγαῖς, φαεσίμβροτε δαῖμον...
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.

Αποσυνδεδεμένος Ἀριστοκλῆς

• Συντακτική Ομάδα
  • Ανώτατο μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: 05 Νοέμβριος 2010, 18:21:43 »
Μὲ τὶς μηχανὲς καταῤῥέει καὶ ἕνα ἐπιχείρημα τῶν ὀλιγαρχικῶν, ὅτι δὲν γίνεται ὅλοι νὰ σπουδάζουν, ἐπειδὴ χρειάζονται καὶ κάποιοι νὰ μαζεύουν τὰ σκουπίδια κτλ.
Τὸ σημερινὸ ἐκπαιδευτικὸ σύστημα εἶναι οὕτως δομημένο, ὥστε νὰ ἀποτρέπει τὴν πλειοψηφία ἀπὸ τὴν μάθησι.
Θαλῆς ᾠήθη πάντα πλήρη θεῶν εἶναι.

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΑΛΑΝΙΚΑΣ

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: 05 Νοέμβριος 2010, 18:33:29 »
Ναι. Ο μορφωμένος σκουπιδιάρης είναι επικίνδυνος...
Ἡφαιστ' ὀμβριμόθυμε, μεγασθενές, ἀκάματον πῦρ, λαμπόμενε φλογέαις αὐγαῖς, φαεσίμβροτε δαῖμον...
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: 05 Νοέμβριος 2010, 23:10:42 »
Πολύ μικρή είναι η ιστορία... Οι μηχανές -ως μέσον παραγωγής- στα χέρια της εξουσίας. Τι ρόλο άραγε καλούνται να παίξουν;

Αυτή είναι η πολύ σύντομη εκδοχή της. Έχει ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο εκδηλώνεται αυτό το φαινόμενο στην καθημερινότητά μας. Τεσπα... Κάποια στιγμή θα το θίξω κι αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Ἀριστοκλῆς

• Συντακτική Ομάδα
  • Ανώτατο μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: 06 Νοέμβριος 2010, 10:09:29 »
Ναι. Ο μορφωμένος σκουπιδιάρης είναι επικίνδυνος...

Δαπανηρὸς σύμφωνα μὲ τὶς ἀμόρφωτες ἐλίτ.
Θαλῆς ᾠήθη πάντα πλήρη θεῶν εἶναι.

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca

Αποσυνδεδεμένος eidimon

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: 15 Απρίλιος 2016, 15:14:23 »
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα το όνειρό μου ως κομπιουτεράς, ήταν να απαλλάξω τους ανθρώπους από τις περιττές δουλειές. Αν μπορεί μια δουλειά να την κάνει η μηχανή, ας την κάνει η μηχανή ώστε να κερδίσουμε ελεύθερο χρόνο εμείς οι άνθρωποι.

Το γιατί τελικά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο... Ας το αφήσουμε, είναι ολόκληρη ιστορία.
Να που οι μηχανές απαλλάσσουν τις δουλειές από τους περιττούς ανθρώπους...

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #150 στις: 15 Απρίλιος 2016, 19:45:43 »
Να που οι μηχανές απαλλάσσουν τις δουλειές από τους περιττούς ανθρώπους...

Ναι, είναι τρόπον τινά η διάψευση του μαρξισμού :yawp: