Αποστολέας Θέμα: Προμήθεια 2011  (Αναγνώστηκε 1639 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Προμήθεια 2011
« στις: 29 Ιούνιος 2011, 23:46:09 »
Έχω την εντύπωση πως η αναμπουμπούλα της επικαιρότητας, μας ώθησε στην τραγική παράλειψη του να ανοίξουμε νήμα για τα φετεινά Προμήθεια τα οποία, για πρώτη φορά, ξεκινάνε Πέμπτη, για την ακρίβεια αύριο!

Το πρόγραμμα, το οποίο φέτος έχει και καινοτομίες, με μεγαλύτερη από όλες την πομπή που θα γίνει στο Λιτόχωρο, μπορείτε να το βρείτε εδώ:

http://promitheia.wordpress.com/2011/05/18/program2011/

Φεύγω αύριο πρωί!  :)

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
Απ: Προμήθεια 2011
« Απάντηση #1 στις: 30 Ιούνιος 2011, 10:52:56 »
Καλή διασκέδαση! Περιμένουμε ανταπόκριση.

Αποσυνδεδεμένος omoios

• Όμοιος
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 30 Ιούνιος 2011, 16:21:58 »
Μου είχε κάνει εντύπωση που τόσες ημέρες δεν υπήρχε θέμα.

Εγώ θα είμαι εκεί το Σάββατο, μετά τη δουλειά.
Εις εμοί μύριοι, εάν Άριστος ηί

Αποσυνδεδεμένος Αμφιτρίτη

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 01 Ιούλιος 2011, 03:02:40 »
Δυστυχώς δεν θα τα καταφέρω να έρθω... :(
Καλά να περάσετε όσοι πάτε και φέρτε υλικό να δούμε, από τα δρώμενα εκει.

Αποσυνδεδεμένος Ιπποδάμεια

• Όμοιος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 04 Ιούλιος 2011, 14:22:28 »
Πώς περάσατε; Πείτε μας κι εμάς! Καμιά φωτογραφία έχει να δούμε;;  :)
Ἕλληνας καλεῖσθαι τοὺς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας ἢ τοὺς τῆς κοινῆς φύσεως μετέχοντας.
Ισοκράτη, Πανηγυρικός

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 04 Ιούλιος 2011, 21:50:40 »
Πωπωωωω... πολύ ανώμαλη η προσγείωση φέτος. Ειδικά όταν έχω περάσει τρία ολόκληρα εικοσιτετράωρα στο Άλσος Προμηθέα. Πραγματικά, τα φετεινά Προμήθεια ήταν τα πιο χορταστικά.

Ανά ημέρα, τώρα, για να τα βάλω κάπως στη σειρά: η προσθήκη της Πέμπτης στο πρόγραμμα λειτούργησε πάρα πολύ καλά, μια και μπορέσαμε επιτέλους να χαρούμε την παρέα ανθρώπων που βλέπουμε μια φορά το χρόνο, χωρίς να χάσουμε τίποτε από το πρόγραμμα. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπήρχε καθόλου πρόγραμμα. Πρέπει να το πω, εντω μεταξύ, πως όλοι όσοι είχαν έρθει από την Αθήνα, κάτι είχαν να πουν για τα γεγονότα της Τετάρτης στο κέντρο της πόλης. Αλλά οι σχετικές κουβέντες κράτησαν λίγο. Όλοι μας θέλαμε να ξεφύγουμε από τις άσχημες σκέψεις. Δυο εύθυμα σκετσάκια λοιπόν, που παίχτηκαν πρόχειρα, χωρίς σκηνικά, μας έφτιαξαν στ' αλήθεια το κέφι. Τα υπόλοιπα τα ανέλαβε ο Διόνυσος, αφού το εξαιρετικό κρασί έρρεε άφθονο. Σημειωτέον πως ήδη από το απόγευμα της Πέμπτης, όταν έφτασα, είχε μαζευτεί ήδη πολύς κόσμος, οι περισσότεροι μάλιστα από την Αθήνα. Και, ακόμα καλύτερα, πως το βράδυ της Πέμπτης, κατέγραψα τη μεγαλύτερη αναλογία νέων στους παρευρισκόμενους που έχω δει ποτέ στα Προμήθεια.

Την Παρασκευή ζήσαμε πραγματικά ιστορικές στιγμές. Για πρώτη φορά μετά από αιώνες, λατρευτική πομπή της ελληνικής θρησκείας, βγήκε στους δρόμους μιας πόλης (συγκεκριμένα στο Λιτόχωρο). Με μάσκες και πυρσούς, καθοδηγούμενοι από μια γκάιντα, ήταν μια πανέμορφη εικόνα και, παράλληλα, μια εικόνα η οποία δεν ξένιζε τους κατοίκους του Λιτοχώρου οι οποίοι είχαν βγει και μας παρακολουθούσαν, με φανερή περιέργεια. Μόνο για μεγάλη σε ηλικία γυναίκα παραπονέθηκε πως οι πυρσοί βγάζανε πολλή καπνίλα (και είχε δίκιο  ;D ).

Βέβαια το πραγματικό σοκ μας ήρθε στο τελείωμα της πομπής, όταν φτάσαμε στο ανοιχτό θέατρο του Λιτοχώρου και το βρήκαμε ΚΑ-ΤΑ-ΜΕ-ΣΤΟ σε σημείο να δυσκολευτούμε να βρούμε να καθήσουμε.

Και, για να δώσω μια ιδέα των αντιδράσεων της τοπικής κοινωνίας, να ζητήσω συγνώμη από τα μέλη του θιάσου που παρουσίαζαν το θεατρικό, αλλά άνοιξα πηγαδάκι με δυο παρέες νεαρών από το Λιτόχωρο και τα γύρω χωριά. Ο ένας μου έλεγε πως δεν καταλάβαινε τίποτε. Ο δεύτερος πως, ναι μεν είναι χριστιανός, αλλά πως, όχι απλώς του άρεσε, είχε ανατριχιάσει ολόκληρος από αυτό που έβλεπε. Κοντολογίς, η παράσταση προκάλεσε όλο το φάσμα των αντιδράσεων.

Το Σάββατο, πήγα στον Ενιπέα για την ιεροπραξία η οποία για μια ακόμα φορά ήταν υπέροχη. Την ίδια ώρα στο Άλσος, δεν έκαναν συζήτηση μόνο οι Επικούρειοι (οι οποίοι συμφώνησαν σε επικούρειες λύσεις για την οικονομική κρίση) αλλά για πρώτη φορά και συζήτηση μεταξύ Πυθαγόρειων και Πλατωνικών, οι οποίοι είπανε ενδιαφέροντα πράγματα, όπως π.χ. για τον αποσυμβολισμό του ισοσκελούς σταυρού, ως σύμβολο των τεσσάρων στοιχείων.

Τώρα, το απόγευμα, υπήρξε άλλη μια πανέμορφη στιγμή που χάρηκα πάρα πολύ. Πριν την έναρξη του κυρίως δρώμενου, η Λάβρυς που έκανε την τελετή ανοίγματος μας κάλεσε να συμμετάσχουμε στην πομπή που θα κύκλωνε το χώρο του δρώμενου, αλλά, επιπλέον, μας κάλεσαν να φέρει ο καθένας μια πέτρα προκειμένου να στηθεί ο βωμός. Κι έτσι έγινε. Πραγματικά αυτό το αίσθημα ενότητας καθώς ο καθένας μας, έβαζε κυριολεκτικά το λιθαράκι του, ήταν υπέροχο.

Το δρώμενο φέτος γύρισε - προς μεγάλη μου χαρά - στο πιο δωδεκαθεούσο. ;D Και παλιότερα δηλαδή γινόταν αναπαράσταση αρχαίας ελληνικής τελετής μέσα στο δρώμενο, αυτή τη φορά όμως, ο θίασος κάλεσε το κοινό να συμμετέχει, επαναλαμβάνοντας "γένοιτο". Σιγά - σιγά, οι επί της σκηνής ενωθήκαμε με τους κάτω από τη σκηνή και η ενότητα, αυτή τη φορά, ολοκληρώθηκε όταν το κοινό πέρασε από την αψίδα των πυρσών που σχημάτισαν οι ιέρειες.

Για την Κυριακή δυστυχώς δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα, μια και ξύπνησα αργά (εμ, κάθε νύχτα αργούσα να πέσω για ύπνο!). Αλλά μπορώ να πω πως η συζήτηση της Κυριακής, ήταν η πιο πολιτισμένη που έχω δει, από όσο θυμάμαι, και με τις λιγότερες διαρροές κατά τη διάρκειά της.

Πρέπει εδώ να επισημάνω πως, ναι μεν η προσέλευση στα φετεινά Προμήθεια ήταν πολύ χαμηλότερη από τις τελευταίες χρονιές, αλλά αυτό μάλλον λειτούργησε θετικά, αφού ήταν, με διαφορά, η χρονιά με τα λιγότερα παρατράγουδα. Πραγματικά, φέτος έλειψαν σχεδόν ολοκληρωτικά οι μεμονωμένες ακρότητες που συνέβαιναν τα περασμένα χρόνια. Και το σχεδόν πάει για μερικά περιστατικά τα οποία μετριώνται στα δάχτυλα και για τα οποία υπήρξε άμεση και ψύχραιμη επέμβαση από όλους.

Συνοψίζω: τρεις από τις τέσσερις ημέρες των φετεινών Προμηθείων, πρόσφεραν κάθε μια τη δική τους, ξεχωριστή στιγμή. Και, συνολικά, ήταν το τέλειο αντίδοτο στην άσχημη πραγματικότητα των ημερών. Για τρεις μέρες μπορέσαμε να κοιτάξουμε ψηλά, στον ουρανό.

Έχω παραλείψει πάρα πολλά πράγματα, αλλά, ειλικρινά είναι δύσκολο να γράψεις τα πάντα για τρία πραγματικά γεμάτα εικοσιτετράωρα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους κόπιασαν για τα φετεινά Προμήθεια και να ανανεώσουμε το ραντεβού για του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκεια

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: 06 Ιούλιος 2011, 11:38:51 »
ναι σε γενικες γραμμες ηταν ηρεμα και ησυχα χωρις σοβαρα παρατραγουδα, καποια χαζα μικροπεριστατικα υπηρχαν αλλα οκ ευτυχως οχι οπως περσυ.

Βασικα ναι οσον αφορα την πομπη ο κοσμος τη δεχτηκε θετικα, καποια στιγμη βεβαια καποιοι δικοι μας παραπηραν θαρρος κιολας και αρχισαν να λενε τα δικα τους κατα τη διαρκεια της πομπης, ευτυχως παρενεβη καποιος απο τη διοργανωση και σταματισαν. Ο σκοπος αλλωστε ειναι να μας δουν με θετικο ματι και να δουν οτι δεν δαγκωνουμε και οχι να δημιουργησουμε εντασεις στο χωριο.

Οσον αφορα το τελεστικο δρωμενο της Λαβρυς, το οποιο ειχαμε δει στα διονυσια ναι μεν ηταν πολυ ωραιο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν καταλληλο για να παιχτει στο χωριο καθως ο εκτος χωρου κοσμος εβλεπε και δεν καταλαβαινε κατι. Οκ δε σοκαριστικαν απο το φαλλο οι κατοικοι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα τους κερδιζε κατι το οποιο φανταζει ακατανοητο στα ματια τους. Ενω αντιθετα το θεατρικο του Σαββατου, που ναι μεν εμενα μου αρεσε πολυ, ηταν τοσο επεξηγηματικο για καποιον που εχει ασχοληθει εστω και λιγο με το χωρο που νομιζω οτι κατι τετοιο θα επρεπε να παρουσιαζοταν κατω και οχι πανω στο αλσος που ηταν ατομα του χωρου και για εκει θα ηταν καλυτερο το τελεστικο δρωμενο.

Αποσυνδεδεμένος Πανδίων

• Περίοικος
    • Προφίλ
    • Μέγας Ενιαυτός
« Απάντηση #7 στις: 06 Ιούλιος 2011, 12:39:24 »
Βασικά έγινε μαλ%$%#$ γιατί ενώ είχαμε επεξηγηματικό κείμενο για τον Διθύραμβο (*ώστε να καταλάβουν τι γίνεται κ γιατί) απο το πολύ τρέξιμο ξεχάσαμε να το τυπώσουμε......(νομίζω υπάρχει στην σελίδα των Προμηθείων όμως)

Και όντως θα ταίριαζε πιο πολύ (αισθητικά όμως το λέω και όχι για τον κόσμο) πάνω
"on the earth, all over it, a darkening of the world is happening: the flight of the gods, the destruction of the earth, the reduction of human beings to a mass, the preeminence of the mediocre"

• Όμοιος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: 06 Ιούλιος 2011, 13:48:40 »
Τίποτα φωτογραφίες έχει να δούμε;  :)
Ἕλληνας καλεῖσθαι τοὺς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας ἢ τοὺς τῆς κοινῆς φύσεως μετέχοντας.
Ισοκράτη, Πανηγυρικός

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: 06 Ιούλιος 2011, 18:46:05 »
Βασικά έγινε μαλ%$%#$ γιατί ενώ είχαμε επεξηγηματικό κείμενο για τον Διθύραμβο (*ώστε να καταλάβουν τι γίνεται κ γιατί) απο το πολύ τρέξιμο ξεχάσαμε να το τυπώσουμε......(νομίζω υπάρχει στην σελίδα των Προμηθείων όμως)

Και όντως θα ταίριαζε πιο πολύ (αισθητικά όμως το λέω και όχι για τον κόσμο) πάνω

Αχ! Αχ! Αχ!

Πάντως, μια μερική αντιμετάθεση των δρώμενων (να κατέβει δηλ. στο Λιτόχωρο ένα κομμάτι από το κεντρικό δρώμενο) και τούμπαλιν, είναι καλή ιδέα.

Τίποτα φωτογραφίες έχει να δούμε;  :)

Ατυχήσατε. Είναι η πρώτη χρονιά που δεν πήρα φωτογραφική μηχανή. Ο προσωποπάπυρος πάντως έχει ήδη γεμίσει και φαντάζομαι πως θα βγουν σύντομα και στα ιστολόγια.

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: 06 Ιούλιος 2011, 19:09:13 »
Και ιδού! Φωτογραφίες από την πομπή:

http://promitheia.wordpress.com/2011/07/06/pompe11/

• Όμοιος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: 06 Ιούλιος 2011, 19:59:51 »
Ωωωω, σούπερ φαίνεται η πομπή! Πάααρα πολύ ωραία!

Εάν βρείτε κι άλλες φωτό αλλού, παρακαλώ αναρτήστε κανένα λινκ!  :D
Ισοκράτη, Πανηγυρικός

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #12 στις: 06 Ιούλιος 2011, 20:24:39 »
Όμορφα! Και του χρόνου! :)

Αποσυνδεδεμένος ajordan1963

• Άγνωστος
    • Προφίλ