Αποστολέας Θέμα: Πορεία διαμαρτυρίας ενάντια στην εκκλησία  (Αναγνώστηκε 8571 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Απ: Πορεία διαμαρτυρίας ενάντια στην εκκλησία
« Απάντηση #20 στις: 20 Μάρτιος 2010, 14:07:43 »
Συγχώνευσα τα θέματα για να υπάρχει κεντρική ενημέρωση με σύνδεσμο από την αρχική σελίδα.

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: 20 Μάρτιος 2010, 14:30:09 »
Τοὺς ἐμπόρους ἔδιωξε ἀπὸ τὸν ναό, ὄχι τοὺς ἀρχιερεῖς. Δὲν λέει πουθενὰ ὅτι δὲν ἔπρεπε οἱ ἀρχιερῆς νὰ παίρνουν φόρο ἀπὸ τοὺς πιστούς. Μὲ τὰ πανηγύρια εἶχε πρόβλημα ὁ Ἰησοῦς Κρίνου.

Αν θυμάμαι καλά, οι αρχιερείς έπαιρναν μίζα από τους εμπόρους!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Σκύλλα

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: 20 Μάρτιος 2010, 14:35:01 »
Αν θυμάμαι καλά, οι αρχιερείς έπαιρναν μίζα από τους εμπόρους!  ;D
Για να επιτελέσουν το φιλανθρωπικό τους έργο. Άντε, όλα τα παρεξηγείτε...

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκεια

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: 20 Μάρτιος 2010, 22:22:43 »
παντως το σχεδιο νομου που σε καποιο link που διαβασα, ακυρωνει πολλα απο τα επιχειρηματα της εκκλησιας οτι δηθεν πληρωνουν φορους για δασικες εκτασεις η για ακινητα που εχουν παραχωρησει στο κρατος. Το νομοσχεδιο τονιζε σαφεστατα οτι αυτου του ειδους οι ιδιοκτησιες δε φορολογουνται...

Βασικα φαινεται οτι ουτε οι παπαδες εχουν ασχοληθει με το νομοσχεδιο, διαφορετικα δεν θα προεβαλλαν αυτα τα γελοια επιχειρηματα οπως κανουν τωρα.

Μου τη δινει αφανταστα το οτι δε θα μπορεσω να ανεβω Αθηνα αυριο ωστε να ερθω κι εγω!  >:(

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: 20 Μάρτιος 2010, 23:51:10 »
ΠΡΟΣΟΧΗ!

Η διαμαρτυρία θα γίνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Το διευκρινίζω διότι κάποιος μπήκε και κλωνοποίησε το προφίλ κάποιου δραστήριου μέλους κι άρχισε να ρίχνει μηνύματα και-καλά πως δε θα γίνει η διαμαρτυρία λόγω επεισοδίων και δεν ξέρω τι.

Για να καταλάβουμε πόσο βρώμικα μέσα χρησιμοποιούν οι οπαδοί της θρησκείας της αγάπης και το πόσο τους έχει φοβίσει η διαμαρτυρία.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μάρτιος 2010, 23:55:18 από Λυκόφρων »

Αποσυνδεδεμένος Σκύλλα

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: 21 Μάρτιος 2010, 13:40:29 »
...
Βασικα φαινεται οτι ουτε οι παπαδες εχουν ασχοληθει με το νομοσχεδιο...
Δεν έχουν ασχοληθεί γενικότερα.
Κάπου διάβαζα (δεν θυμάμαι που) μία μελέτη η οποία υποστήριζε ότι εάν η εκκλησία εκμεταλλευτεί την περιουσία της σαν ιδιωτική επιχείρηση και με τις τιμές της αγοράς, τα έσοδά της θα είναι πολύ περισσότερα και θα ισχυροποιηθεί η οικονομική της θέση.
Όμως αυτό δεν είναι δυνατόν όπως λειτουργούν. Η κάθε επισκοπή είναι τσιφλίκι του εκάστοτε δεσπότη - τσιφλικά. Και τα "έσοδά" του μη ανακοινώσιμα. Αυτό βέβαια από την άλλη πλευρά είναι και καλό. Όσο λειτουργούν διαιρεμένοι αποτελούν και πιο εύκολο στόχο.

Αποσυνδεδεμένος Ἀριστοκλῆς

• Συντακτική Ομάδα
  • Ανώτατο μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: 21 Μάρτιος 2010, 14:44:16 »
http://www.12830.gr/parathrhthrio-papadwn/synergasia-ekklhsias-kai-politeias-gia-aksiopoihsh-ths-ekklhsiastikhs-periousias.html

Θέλουν ἡ πολιτεία νὰ βάλῃ τὰ χρήματα μᾶλλον. Ἔτσι ἀντιλαμβάνεται ἡ ἐκκλησία τὶς συνεργασίες· τὰ ἔξοδα ἐσεῖς, τὰ ἔσοδα ἐμεῖς. Τὰ περισσότερα δὲν ἔπρεπε νὰ τοὺς ἀνήκουν, γιατί στηρίζονται σὲ πλαστὰ χρυσόβουλα, ἀλλὰ οὕτως ἢ ἄλλως τὸ ἑλληνικὸ κράτος δὲν εἶναι διάδοχο καμμίας αὐτοκρατορίας.
Θαλῆς ᾠήθη πάντα πλήρη θεῶν εἶναι.

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: 21 Μάρτιος 2010, 16:25:27 »
Σκυλλα δεν εχεις αδικο. Ειναι τοσο κοντοφθαλμοι και ασχετοι οι ανθρωποι... Πραγματικα με αυτα που κατεχει και σαν εταιρια να λειτουργουσε και θα φορολογουταν και δε θα επιβαρυνε τον προυπολογισμο και θα κερδιζε περισσοτερα.

Αλλα ειναι ανηθικο γι αυτους να κανουν εμποριο πιστης απροκαλυπτα.
Οποτε βαζουν μεσα και το συστημα για να κανουν εμποριο πιστης πιο καλα καμουφλαρισμενο. Βαζοντας και λιγη αγαπη και φιλανθωπια μεσα... Η οποια φιλανθρωπια δεν ειναι τζαμπα ετσι?

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: 21 Μάρτιος 2010, 19:45:00 »
Ουφ... πολύ έντονη η ημέρα!

Την αρχική απογοήτευση για τη μικρή συμμετοχή διαδέχτηκε η χαρά για την μεγάλη απήχηση που είχε αυτή η μικρή κίνηση. Δεν ήταν λίγο: σήμερα, τέθηκε για πρώτη φορά αυτό το ζήτημα από τους πολίτες, στο δρόμο. Έγινε η αρχή.

Το απίστευτο της ημέρας: μετά τη λειτουργεία βγήκε ο ιερέας της Μητρόπολης, συμφώνησε με το αίτημα μας και μας έδωσε τα χέρια. Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, κάποιοι που βρεθήκανε στο χώρο υποστηρίζουν πως τον είδαν να θέλει να διώξει τους δημοσιογράφους από το χώρο της πλατείας, αλλά τελικά αυτό δεν έγινε.

Τι άλλο να γράψω δεν ξέρω, έχω ακόμα υπερένταση από τη διαμαρτυρία. Δεν ξέρω πως και γιατί, απλώς έχω την αίσθηση πως αυτό που ξεκίνησε σήμερα είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από τη διαμαρτυρία μιας χούφτας ανθρώπων. Δεν είναι λίγο πως ακόμα κι αυτή τη μικρή διαμαρτυρία προσπάθησαν να τη σαμποτάρουν πριν ξεκινήσει και πως οι προβοκάτσιες συνεχίζουν. Ακόμα κι αυτή η μικρή διαμαρτυρία προκάλεσε πανικό στους θρησκόληπτους. Διότι πολλοί χριστιανοί βρέθηκαν να υποστηρίξουν το αίτημα.

Αλλά, ξαναλέω, έγινε η αρχή και το ποτάμι πίσω δε γυρνά.

Αναδημοσιεύω το μήνυμα από την ομάδα:

Παράθεση
Θέλουμε να απευθύνουμε ένα μεγάλο 'Ευχαριστώ' σε όσους παραυρέθηκαν στην σημερινή ειρηνικη διαμαρτυρία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη για τη φορολόγηση της Εκκλησίας.

Οι φωτογραφιες είναι αναρτημένες στον τοίχο της ομάδας και παράλληλα μπορείτε να συντονιστείτε για να μας δείτε:
21/3/2010 στις 18:45 απόγευμα Κεντρικό δελτίο ειδήσεων στο Alter
21/3/2010 στις 12:00 τα μεσάνυχτα Δελτίο Ειδήσεων στον ΣΚΑΙ
22/3/2010 μεταξύ 06:00-10:00 στην εκπομπή των Λυριτζή – Οικονόμου στον ΣΚΑΙ
22/3/2010 μεταξύ 7:30-7:50 στην εκπομπή Καλημέρα Ελλάδα του Γιώργου Παπαδάκη (αναμένεται σύνδεση και με μητροπολίτη Άνθιμο (!)
Ανάμεσα στους Έλληνες δημοσιογράφους που κάλυψαν σήμερα τη διαμαρτυρία ήταν και πολλοί bloggers οι οποίοι θα αναρτήσουν video, φωτογραφίες και σχόλια στα site τους.
Αναπάντεχη αλλά καλοδεχούμενη ήταν και η παρουσία ξένων δημοσιγράφων από ΜΜΕ της Γερμανίας (international Herald Tribune) και της Ολλανδίας.

Το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί την Τρίτη αλλά από οτι διαβάσαμε ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος σκοπεύει να τραβήξει το θέμα στα Ευρωπαικά Δικαστήρια ώστε να μην πληρώσει η Εκκλησία αυτό που της αναλογεί. Περιμένουμε προτάσεις για νέα ημερομηνία διαμαρτυρίας απο όλους σας!

Φεύγοντας, είπαμε πως η διαμαρτυρία θα επαναληφθεί και θέλουμε αυτή τη φορά τη συμμετοχή όσο το δυνατόν περισσότερου κόσμου. Η ημερομηνία δεν έχει αποφασιστεί ακόμα. Θα ενημερώσουμε σχετικά μόλις υπάρξει κάποιο σχετικό νέο.

Αποσυνδεδεμένος Σκύλλα

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: 21 Μάρτιος 2010, 19:52:01 »
Καλή αρχή.
Θα ενημερώσω εάν τα μέσα εδω "παίξουν" κάτι σχετικό.

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #30 στις: 21 Μάρτιος 2010, 19:57:02 »
Καλή αρχή! Περιμένουμε ενημέρωση για τις επόμενες κινήσεις.

Ποιος ήταν αυτός που "χοροστατούσε" στη Μητρόπολη και συμφώνησε με τη διαμαρτυρία; Γιατί δεν φαντάζομαι να μην ήταν ενήμερος για τη συγκέντρωση ο μηχανισμός της εκκλησίας, ειδικά αφού έγινε προβοκάτσια χθες στο fb. 

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: 21 Μάρτιος 2010, 19:59:33 »
Εγώ θα κρατήσω τη φράση του Λυκ ,''η αρχή έγινε και το ποτάμι πίσω δε γυρνά''.
Ελπίζω να καταφέρω να παρευρίσκομαι την επόμενη φορά.
Κύκλου δ'εξέπταν βαρυπενθέος αργαλέοιο

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: 21 Μάρτιος 2010, 20:01:12 »
Να πω και κάτι που μου έκανε εντύπωση: μετά τη διαμαρτυρία πήγαμε για ένα μικρό to know us better και να ρίξουμε τις προτάσεις μας για τη συνέχεια των κινητοποιήσεων. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, μου έκανε εντύπωση πως, άτομα τα οποία έχουν συνειδητά απομακρυνθεί από την εκκλησία, τα οποία είναι γενικώς ενημερωμένα ή/και διαβασμένα, δε γνωρίζανε καθόλου για τις αποστάσεις που έχει πάρει η Ορθοδοξία κατά καιρούς από την ελληνική εθνική ταυτότητα, ούτε για θέματα όπως το γραφείο αιρέσεων και τον Αλεβιζόπουλο, τέλος πάντων πράγματα τα οποία είχα την εντύπωση πως είχαν μαθευτεί.

Για τη λανθασμένη εντύπωση περί ελληνικής θρησκείας, δεν το συζητάω, το θεωρώ λογικό να υπάρχει. Το παρήγορο είναι πως με πιέζανε να τους εξηγήσω ακόμα περισσότερα πράγματα περί ελληνικής θρησκείας - εγώ δεν ήθελα να συνεχίσω για να μη μονοπωληθεί η συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα.

Ωστόσο, τα παραπάνω δείχνουν πόσο κακό έχει κάνει στο χώρο η εσωστρέφεια.

Καλή αρχή! Περιμένουμε ενημέρωση για τις επόμενες κινήσεις.

Ποιος ήταν αυτός που "χοροστατούσε" στη Μητρόπολη και συμφώνησε με τη διαμαρτυρία; Γιατί δεν φαντάζομαι να μην ήταν ενήμερος για τη συγκέντρωση ο μηχανισμός της εκκλησίας, ειδικά αφού έγινε προβοκάτσια χθες στο fb.  

Ο εφημέριος υποθέτω...

Εγώ θα κρατήσω τη φράση του Λυκ ,''η αρχή έγινε και το ποτάμι πίσω δε γυρνά''.
Ελπίζω να καταφέρω να παρευρίσκομαι την επόμενη φορά.

Αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να είμαστε περισσότεροι στην Αθήνα, ή κάπως λιγότεροι αλλά σε πολλές πόλεις. Θεωρώ πως την επόμενη φορά θα μπορούσε να γίνει αντίστοιχη διαμαρτυρία στην Πάτρα και το Ηράκλειο.

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: 21 Μάρτιος 2010, 20:13:22 »
Κοίτα..κι εγώ το σκέφτηκα νωρίτερα,και νομίζω πως θα μπορούσαν να γίνουν βήματα και στις υπόλοιπες πόλεις.Εδώ στην Πάτρα γνωρίζω πολλούς που θα ήθελαν να γίνει μια κίνηση διαμαρτυρίας.Νομίζω πως θα είχε απήχηση.Βασικά,είμαι σίγουρη.
Επίσης έχω φίλους δημοσιογράφους στα τοπικά μέσα, οι οποίοι θα μπορούσαν να το κοινοποιήσουν και στο ευρύ κοινό,βοηθώντας έτσι να προβληθεί το θέμα..

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #34 στις: 21 Μάρτιος 2010, 20:17:21 »
Παράθεση
Ο εφημέριος υποθέτω...

Προκύπτει ότι στην εκκλησία υπάρχει διπλή γραμμή πλεύσης. Κάποιες μητροπόλεις θεωρούν το αίτημα της φορολόγησης σωστό, ενώ άλλες αντιτίθενται σφόδρα απειλώντας ότι θα διακόψουν το (όποιο; ) φιλανθρωπικό τους έργο.

Περισσότερα

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: 21 Μάρτιος 2010, 20:19:51 »
Ωραία.

Όπως είπα, η ημερομηνία της επόμενης κινητοποίησης είναι ακόμα ανοιχτή. Μπορεί να είναι και η επόμενη Κυριακή (28/3). Πιστεύω πως θα το αποφασίσουμε αρκετά γρήγορα ώστε να γίνει η μεγαλύτερη δυνατή κινητοποίηση.

Προκύπτει ότι στην εκκλησία υπάρχει διπλή γραμμή πλεύσης. Κάποιες μητροπόλεις θεωρούν το αίτημα της φορολόγησης σωστό, ενώ άλλες αντιτίθενται σφόδρα απειλώντας ότι θα διακόψουν το (όποιο; ) φιλανθρωπικό τους έργο.

Περισσότερα

Ας μας πουν πόσα ξόδεψαν σε φιλανθρωπίες πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #36 στις: 21 Μάρτιος 2010, 20:23:19 »
Ας μας πουν πόσα ξόδεψαν σε φιλανθρωπίες πρώτα...
Κάτι λέει το αρθράκι.
Και σε τι είδους φιλανθρωπίες είναι το επόμενο ερώτημα. Γιατί και η Αλληλεγγύη "φιλανθρωπικό έργο" έκανε στην Κεντρική Ασία, με σάπια κοτόπουλα...

Αποσυνδεδεμένος Αμφιτρίτη

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: 21 Μάρτιος 2010, 21:07:51 »

Το απίστευτο της ημέρας: μετά τη λειτουργεία βγήκε ο ιερέας της Μητρόπολης, συμφώνησε με το αίτημα μας και μας έδωσε τα χέρια.

Εντύπωση μου κάνει... ???Μήπως ήταν απλώς κάποιο κόλπο για να παραπλανήσει τους παρευρισκομένους και να μειώσει την ένταση της διαδήλωσης;Είμαι πολύ καχύποπτη με όλο αυτό το σύστημα που λέγεται Ορθόδοξη εκκλησία και με τους ανθρώπους που την εκπροσωπούν...

Να πω και κάτι που μου έκανε εντύπωση: μετά τη διαμαρτυρία πήγαμε για ένα μικρό to know us better και να ρίξουμε τις προτάσεις μας για τη συνέχεια των κινητοποιήσεων. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, μου έκανε εντύπωση πως, άτομα τα οποία έχουν συνειδητά απομακρυνθεί από την εκκλησία, τα οποία είναι γενικώς ενημερωμένα ή/και διαβασμένα, δε γνωρίζανε καθόλου για τις αποστάσεις που έχει πάρει η Ορθοδοξία κατά καιρούς από την ελληνική εθνική ταυτότητα, ούτε για θέματα όπως το γραφείο αιρέσεων και τον Αλεβιζόπουλο, τέλος πάντων πράγματα τα οποία είχα την εντύπωση πως είχαν μαθευτεί.

Για τη λανθασμένη εντύπωση περί ελληνικής θρησκείας, δεν το συζητάω, το θεωρώ λογικό να υπάρχει..

Ωστόσο, τα παραπάνω δείχνουν πόσο κακό έχει κάνει στο χώρο η εσωστρέφεια.

Μη σου κάνει εντύπωση...Είναι γεγονός και το έχω αναφέρει ξανά πως η παραπλάνηση και η πλύση εγκεφάλου των Ελλήνων είναι τόσο οργανωμένη με  αποτελέσμα να ταυτίζουν την Ορθοδοξία με τον Ελληνισμό και να θεωρούν δεδομένο πως η ορθοδοξία ειναι η φυσική συνέχεια της Ελληνικής θρησκείας.Είναι τραγικό όλο αυτό...Η εσωστρέφεια όντως κάνει κακό αφήνοντας περιθώριο στον οποιοδήποτε να παρουσιάζει την Ελληνική θρησκεία όπως θέλει και τους ανθρώπους του χώρου σαν κάτι γραφικούς τύπους που αναπολούν το παρελθόν στην καλύτερη περίπτωση.Χρειάζεται ενημέρωση του κόσμου..

Κοίτα..κι εγώ το σκέφτηκα νωρίτερα,και νομίζω πως θα μπορούσαν να γίνουν βήματα και στις υπόλοιπες πόλεις.

Συμφωνώ.Σε όσες περισσότερες πόλεις  τόσο καλύτερα.Είναι πιο μαζική έτσι η κινητοποίηση..

Αντε να δούμε,θα έχουμε αποτέλεσμα;;

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: 22 Μάρτιος 2010, 08:36:45 »
Από τις 8,σήμερα το πρωί,παρακολουθώ το παραλήρημα του Ζακύνθου,Χρυσοστόμου,στον ΑΝΤ1 στην εκπομπή του Παπαδάκη.
Παραθέτω έναν ενδεικτικό διάλογο μεταξύ του συγκεκριμένου κυρίου με τη δημοσιογράφο Ελένη Καλογεροπούλου:
Ζακύνθου:''Η εκκλησία δεν μπορεί να επιτελέσει κοινωνικό έργο όταν φορολογείται''
Καλογεροπούλου:''Τί εκβιασμοί είναι αυτοί;''
Ζακύνθου:''Από πού θα συντρέξουμε το λαό;''
Καλογεροπούλου:''Από αυτά που έχετε..''

Μάλλον κοινή γραμμή των ιεραρχών είναι ο εκβιασμός.

Δικαιολογίες του στυλ ''το 1952 η εκκλησία έδωσε στο Ελληνικό κράτος 700.000 στρέμματα γης,με σύμβαση που υπεγράφη'',πού κολλάνε ρε παιδιά;Εταιρεία είναι; >:(
Ας πάνε στα Ευρωπαίκά δικαστήρια ,να τους πάρουν με τις πέτρες.. >:(

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: 22 Μάρτιος 2010, 09:16:26 »
Αμφιτριτη εμενα δε μου κανει εντυπωση που τους εδωσε τα χερια ο παπας.

Ηδη γνωριζω οτι και πολλοι πιστοι χριστιανοι εχουν ταχθει υπερ της φορολογησης της εκκλησιας. Γενικότερα εκτιμω οτι ενα μεγαλο ποσοστο του κοινωνικου συνόλου ειναι υπερ της φορολόγησης της εκκλησίας. Αυτοι που ειναι κατα ειναι αυτοι που εχουν ειδικα συμφεροντα απο την εκκλησια. Οπως κατι "απολογητές" ας πουμε.

Στην επομενη κινητοποιηση μάλιστα αυτοι που θα πρεπει να προβληθουν περισσότερο, θα πρεπει να ειναι οι ιδιοι οι χριστιανοι που θελουν τη φορολόγηση. Αυτους, δεν θα μπορει η εκκλησια να τους κατηγορησει οτι την επιβουλευονται και οτι εχουν εμπαθεια μαζι της οπως μπορει να το κανει με τους αθεους και τους 12θειστές...

Αν γινει στις 28/3 θα ερθω κι εγω!  :P

Λυκ σε ειδα στην tv! χεχεχε! ;D