Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ  (Αναγνώστηκε 22976 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Άβαρις

• Όμοιος
    • Προφίλ
ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
« στις: 18 Νοέμβριος 2006, 07:04:57 »
Πιστεύω οτι καλό θα είναι να υπαρχει πιο οργανωμένη μια διαμαρτυρία για όσα ακούμε και βλέπουμε στην ελληνικη τηλεόραση.
Εχει καταντήσει εκτός των άλλων τραγικών και μέσο κατήχησης.

Καλό θα ήταν να μη γυρίσουμε μόνο το κουμπί κλείνοντάς την αλλά και να διαμαρτυρόμαστε οτι "δεν γουστάρουμε αυτό που μας πασάρετε". Μιας και η γλώσσα που καταλαβαίνουν ειναι αυτή του χρήματος, πείτε τους "δεν αγοράζουμε".
Αλλιώς αυτοί θα συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Μία συλλογη διευθύνσεων, e mails και τηλεφώνων θα υπάρξει σιγά-σιγά εδώ.
Αν είναι δυνατόν προσπαθειστε να μεταφέρετε αυτό που είδατε όσο το δυνατόν ακριβέστερα και να μην αναπτυχθουν διάλογοι σ'αυτό το νήμα.

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

NET : annadrouza@gmail.com

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ : zougla@alter.gr

ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ : piles@alter.gr
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκέμβριος 2006, 09:36:45 από Άβαρις »

Αποσυνδεδεμένος Άβαρις

• Όμοιος
    • Προφίλ
Απ: ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 18 Νοέμβριος 2006, 07:08:25 »
Aρχής γενομένης απο την εκπομπή της Αννας Δρούζα στη ΝΕΤ, απόγευμα 17 νοεμβρίου, που είχε θέμα τη χριστιανοσύνη και τις αιρέσεις της, συμπεριλαμβανομένου και του σατανισμου.

Το πανελ αποτελείτο απο, θεολόγο Μουστάκη, παπά, αντιπροσωπεία μορμόνων και ευαγγελιστων, ψυχιατρο.

Τη συζήτηση μονοπωλούσαν οι ορθόδοξοι φυσικά, ενω όλοι οι άλλοι ρίχνονταν στο πυρ το εξώτερον με το γνωστό τους τρόπο της μόνης αλήθειας που αυτοί γνωρίζουν κι επειδή ειναι μόνη αλήθεια δεν χρειάζετε να την τεκμηριώσουν καν.
Στο γνωστό τρόπο συμπεριλαμβανόταν και τα συνηθισμένα ψεύδη δοσμένα με τρόπο που στόχευαν στο να δημιουργούν εντυπωσεις σε οσους δεν γνωρίζουν οχι ιστορία αλλα ούτε τι γράφει μεσα η αγία του γραφή, πχ. μιλώντας για τις πυρές των καθολικών στον μεσαίωνα, ο μουστάκης ανέκραξε "πείτε μου μία φορά στην (ελληνική)ιστορία που να συνέβει κάτι τέτοιο".
Επισης οι ορθόδοξοι κατηγορούσαν τους υπολοιπους αιρετικούς οτι είναι εταιρίες και σκοπό έχουν την άγρα πιστών :D

Μπορεί η κα. Δρούζα να κρατούσε μια στάση ουδέτερη, όμως όταν μιλούσε κάποιος μορμόνος ή ευαγγελιστής, παίζαν ταυτόχρονα ως χαλί μια μουσική αντιστοιχη με αυτές των θρίλερ, δημιουργώντας συγκεκριμένα συναισθήματα. Εντελώς στημένο!!!

Ο συγκεκριμένος ψυχίατρος μίλησε έλαχιστα(τόσο τον αφησαν) και αυτά που είπε ήταν ακριβή και πατούσαν στην πραγματικότητα.

Κατόπιν ένα ρεπορτάζ για το σατανισμό που δεν διέφερε καν απο όλα όσα προβάλλει η τηλεόραση.

Στο τέλος απο τους υπολοιπους παρευρισκομένους ως κοινό, ενω ξεκίνησαν κάποιοι να κοντράρουν αυτό το υστερικό εξ αποκαλύψεως χάλι λέγοντας σωστά πραγματα, δεν δόθηκε χρόνος ούτε 2 λεπτά να μιλήσουν.

Μιας και η περιγραφή ειναι γενική, όσοι δεν το είδατε και θέλετε να στείλετε μέιλ, περιοριστειτε σε μερικές γραμμές επισης γενικές, ισα-ισα για να γνωρίζουν οτι μερίδα των τηλεθεατών δεν είναι βλάκες.

e mail εκπομπής : annadrouza@gmail.com

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Νοέμβριος 2006, 09:53:15 από Άβαρις »

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Δεκέμβριος 2006, 23:53:07 από Αταλάντη »

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
« Απάντηση #3 στις: 24 Ιανουάριος 2007, 23:25:43 »
Μια και περί Άννας Δρούζα η κουβέντα, μόλις έμαθα πως οι φίλοι από τον «Απόλλωνα» (Θεσσαλονίκη) θα παρευρεθούν στην εκπομπή της να μιλήσουν για τα Προμήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Άβαρις

• Όμοιος
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 24 Ιανουάριος 2007, 23:48:39 »
Μια και περί Άννας Δρούζα η κουβέντα, μόλις έμαθα πως οι φίλοι από τον «Απόλλωνα» (Θεσσαλονίκη) θα παρευρεθούν στην εκπομπή της να μιλήσουν για τα Προμήθεια!
Πότε θα είναι η εκπομπή, ξέρεις;;;

Αποσυνδεδεμένος Λυκόφρων

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 24 Ιανουάριος 2007, 23:51:07 »
Ωχ, το ξέχασα! Την Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Άβαρις

• Όμοιος
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: 24 Ιανουάριος 2007, 23:55:27 »
Ωχ, το ξέχασα! Την Παρασκευή.
Οκ μην ξεχάσετε περιγραφή όσοι το δούν. (Εγω δεν θα το δώ, θα δουλεύω, το dvd pl. έχει χαλάσει, το video που να το ξανασυνδέω και προγραμματίζω πάλι.... >:()

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #7 στις: 24 Ιανουάριος 2007, 23:58:52 »
Οκ μην ξεχάσετε περιγραφή όσοι το δούν. (Εγω δεν θα το δώ, θα δουλεύω, το dvd pl. έχει χαλάσει, το video που να το ξανασυνδέω και προγραμματίζω πάλι.... >:()

Θα έχω το ... ρεπορτάζ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #8 στις: 10 Φεβρουάριος 2007, 20:45:20 »

Παράθεση
Επιτέλους, οι τηλεθεατές φαίνεται να αντιδρούν στα σκουπίδια που τους σερβίρει η κρατική τηλεόραση.

Μετά τον πανικό που προκάλεσε σε εκατοντάδες καρκινοπαθείς έλληνες η είδηση- για τα φύλλα ελιάς - που έβγαλε πρώτη από την εκπομπή της στην κρατική τηλεόραση η Αννα Δρούζα, η ελληνική μπλογκόσφαιρα έχει πάρει φωτιά. Μετά τις πληροφορίες που κυκλοφόρησαν στο διαδίκτυο σχετικά με τις απολαβές της κυρίας Δρούζα και την ποιότητα της δουλειάς της στην ΝΕΤ, το κίνημα των τηλεθεατών που αρνούνται να πληρώσουν την ΕΡΤ όσο πάει και μεγαλώνει!

Αν θέλετε και εσείς να δείξετε εμπράκτως την δυσαρέσκειά σας για την ποιότητα των προγραμμάτων της κρατικής τηλεόρασης καταθέστε τα χρήματα του λογαριασμού της ΔΕΗ στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Το Ταμείο αφαιρεί το ανταποδοτικό τέλος και αποδίδει στη ΔΕΗ το υπόλοιπο ποσό.

http://galera.gr/magazine/modules/articles/article.php?id=558

Αποσυνδεδεμένος Κλείτoρας

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • ΚΛΕΙΤΩΡ
« Απάντηση #9 στις: 11 Φεβρουάριος 2007, 11:35:16 »
Παράθεση
Αν θέλετε και εσείς να δείξετε εμπράκτως την δυσαρέσκειά σας για την ποιότητα των προγραμμάτων της κρατικής τηλεόρασης καταθέστε τα χρήματα του λογαριασμού της ΔΕΗ στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Το Ταμείο αφαιρεί το ανταποδοτικό τέλος και αποδίδει στη ΔΕΗ το υπόλοιπο ποσό.
αυτό το κάνω 15 χρόνια τώρα. :)
Είμαι αναρχικός, πανθεϊστής, κυνικός.

Αποσυνδεδεμένος Αγησίας

• Συντακτική Ομάδα
  • Ανώτατο μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: 11 Φεβρουάριος 2007, 12:30:48 »
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δεν είχες κανένα απολύτως πρόβλημα με τη ΔΕΗ, Κλείτορα;

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • ΚΛΕΙΤΩΡ
« Απάντηση #11 στις: 11 Φεβρουάριος 2007, 13:03:54 »
κανένα απολύτως. Το ίδιο κάνω και αν ο δήμος δεν μαζέψει τα σκουπίδια για παράδειγμα. σταματώ να τον πληρώνω και τους στέλνω ένα mail όπου τους εξηγώ το γιατί.

Αποσυνδεδεμένος Αγησίας

• Συντακτική Ομάδα
  • Ανώτατο μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: 11 Φεβρουάριος 2007, 14:15:47 »
Παράθεση
Το ίδιο κάνω και αν ο δήμος δεν μαζέψει τα σκουπίδια για παράδειγμα. σταματώ να τον πληρώνω και τους στέλνω ένα mail όπου τους εξηγώ το γιατί.

Αν το κάνω στο δικό μου Δήμο θα γελάσει και η ποικιλόχρους αίξ!

Αποσυνδεδεμένος Philologos

• Περίοικος
    • Προφίλ
    • Greeks for Beer
« Απάντηση #13 στις: 11 Φεβρουάριος 2007, 18:49:31 »
Αν το κάνω στο δικό μου Δήμο θα γελάσει και η ποικιλόχρους αίξ!

Και όμως, αυτό που προτείνει είναι η μόνη λύση που μας απομένει απέναντι σε ένα γραφειοκρατικό, εκχυδαϊσμένο, διεφθαρμένο Κράτος.
Greeks for Beer, η σελίδα για την καλή μπύρα στα Ελληνικά
http://greeksforbeer.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης

• Ανώτατο μέλος
  • Terror must be maintained or the Empire is doomed.
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: 11 Φεβρουάριος 2007, 21:40:27 »
Αληθεια, το τηλεκοντρολ σας δεν εχει εκεινο το μεγαλο κοκκινο κουμπι που γραφει off? Κοιτα να δεις, εμενα θα μου δωσαν το καλυτερο μοντελο...
"Δυο πραγματα ειναι απειρα, το Συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια. Και εχω τις αμφιβολιες μου για το πρωτο..."

Αλμπερτ Αινσταιν

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης

• Ανώτατο μέλος
  • Terror must be maintained or the Empire is doomed.
    • Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: 12 Φεβρουάριος 2007, 00:16:43 »
Παράθεση
ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ : piles@alter.gr

piles = αιμορροειδες  στη βρεταννικη αργκο  ;D :D 8)
"Δυο πραγματα ειναι απειρα, το Συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια. Και εχω τις αμφιβολιες μου για το πρωτο..."

Αλμπερτ Αινσταιν

Αποσυνδεδεμένος dng

• Περίοικος
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: 12 Φεβρουάριος 2007, 08:45:30 »
φαίνεται πως η sony μου είναι καλύτερη από τη δικιά σου. Το κουμπάκο είναι πράσινο! Άσε που αν θέλεις τη δουλεύεις χωρίς κεραία να παίζει μόνο dvd

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • ΚΛΕΙΤΩΡ
« Απάντηση #17 στις: 12 Φεβρουάριος 2007, 09:00:04 »
βασικά εγώ δεν πληρώνω επειδή δεν βλέπω.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca
« Απάντηση #18 στις: 12 Φεβρουάριος 2007, 11:04:27 »
Ανεξαρτήτως μοντέλου και χρώματος διακόπτη είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να πληρώνουμε την ΕΡΤ.

Αποσυνδεδεμένος Αγησίας

• Συντακτική Ομάδα
  • Ανώτατο μέλος
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: 12 Φεβρουάριος 2007, 11:56:36 »
Παράθεση
Ανεξαρτήτως μοντέλου και χρώματος διακόπτη είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να πληρώνουμε την ΕΡΤ.

Προφανώς εννοείς ότι είμαστε υποχρεωμένοι, διότι λίγο-πολύ όλοι βλέπουμε ή ακούμε κρατική ραδιο-τηλεόραση. Όμως είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε όποιο τίμημα αποφασίζει ετσιθελικά το κράτος; Και πώς θα δείξουμε έμπρακτα τη δυσαρέσκειά μας στα προγράμματα, αφού η τηλεθέαση λίγο ενδιαφέρει την κρατική ραδιο-τηλεόραση;