Αποστολέας Θέμα: Αίτημα κατάργησης του αβάτου του Αγίου Όρους για επίσκεψη στο ναό της Αρτέμιδας  (Αναγνώστηκε 10532 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Αμφιτρίτη

• Περίοικος
    • Προφίλ
Αν μαζευτούμε καμια 200aria γυναίκες και ναυλώσουμε ένα φέρι για να πάμε στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ Ιερό βουνό...θα μας φυλακίσουν όλες? Και αν ναι για σκεφτείτε τι σκάνδαλο θα ξεσπάσει στην Ευρώπη...σκεφτείτε συλλόγους γυναικών παγκόσμιος τι διαδηλώσεις για τα δικαιώματα μας θα κάνουν !!!!

Φύγαμε!!! :yawp:Κάποια στιγμή νομίζω κάποιες είχαν επιχειρήσει να πάνε αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς είχε γίνει...

Αποσυνδεδεμένος omoios

• Όμοιος
    • Προφίλ
Τα 'Αγραφα, είναι γεμάτες από δαύτες, μιας και στέλνονται καθημερινά
ολόκληρα κοντέϊνερς με γυναίκες, καθ' εντολή των συζήγων τους.

Οπότε, μόνο το Άβατο μας μένει, αδέλφια....

Σοβαρά τώρα.
Παλαιότερα, είχε προκύψει ξανά το ίδιο θέμα, όταν κάποιες βουλευτίνες, που αγαπούν τα πυροτεχνήματα,
μπήκαν με το έτσι θέλω. Δεν έγινε κάτι σε σύλληψη ή φυλάκιση.
Απλά, δέχθηκαν την χλεύη όλων εκείνων που δεν συμφωνούν με ενέργειες -πυροτεχνήματα.

Αν θέλετε πραγματικά να μπείτε, θα χρειαστεί πρωτίστως να δεχθείτε πως αυτή η επιθυμία
έχει ως κίνητρο κάτι ουσιώδες και όχι απλά το πείσμα ορισμένων.

Σκεφτείτε δηλαδή επί αρχαίας εποχής, όταν ήταν Άβατο Ανδρών, να έβγαινε ένας άντρας και να έλεγε
''θέλω να μπω'', χωρίς κάποιον σοβαρό λόγο, αλλά επειδή έτσι του κάπνισε...

Ας αποφασίσουμε ποιο είναι το κίνητρο για μια τέτοια απαίτηση,
και από έργα και πράξεις, έχουμε πολλά...
Εις εμοί μύριοι, εάν Άριστος ηί

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Σκέψου θα γίνουμε νεομάρτυρες...θα μας γράψει η ιστορία!!!! :metal: :metal:
Να παλέψουμε ρε..αυτό μετράει,χεστους τους νεομάρτυρες.. ;) Άλλο εμείς..

Φύγαμε!!! :yawp:Κάποια στιγμή νομίζω κάποιες είχαν επιχειρήσει να πάνε αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς είχε γίνει...

Εμείς δε μασάμε..Εννοείται πως το οργανώνουμε.ΑΜΕΣΑ..
Κύκλου δ'εξέπταν βαρυπενθέος αργαλέοιο

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Τα 'Αγραφα, είναι γεμάτες από δαύτες, μιας και στέλνονται καθημερινά
ολόκληρα κοντέϊνερς με γυναίκες, καθ' εντολή των συζήγων τους.

Οπότε, μόνο το Άβατο μας μένει, αδέλφια....

Σοβαρά τώρα.
Παλαιότερα, είχε προκύψει ξανά το ίδιο θέμα, όταν κάποιες βουλευτίνες, που αγαπούν τα πυροτεχνήματα,
μπήκαν με το έτσι θέλω. Δεν έγινε κάτι σε σύλληψη ή φυλάκιση.
Απλά, δέχθηκαν την χλεύη όλων εκείνων που δεν συμφωνούν με ενέργειες -πυροτεχνήματα.

Αν θέλετε πραγματικά να μπείτε, θα χρειαστεί πρωτίστως να δεχθείτε πως αυτή η επιθυμία

Σκεφτείτε δηλαδή επί αρχαίας εποχής, όταν ήταν Άβατο Ανδρών, να έβγαινε ένας άντρας και να έλεγε
''θέλω να μπω'', χωρίς κάποιον σοβαρό λόγο, αλλά επειδή έτσι του κάπνισε...

Σοβαρά τώρα..Τί σε κάνει να νομίζεις ότι αστειευόμαστε;Είπα και παραπάνω ότι ο αγώνας είναι το ουσιώδες,τί δεν κατάλαβες βρε φίλε μου;Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχουμε σοβαρότητα και λόγο;

Παρεμπιπτόντως τα Άγραφα έχουνε και μεριές διαφορετικές..Ανθηρό Καρδίτσης..επί παραδείγματι..εκεί κρύφτηκε ο Σερίφης της 17Ν..Έχω πάει και ειλικρινά είναι ''άβατο''.
Μακριά από μας τα ..πυροτεχνήματα καλέ μου φίλε..Η ουσία μετράει..η ουσία και μόνο αυτή..

Αποσυνδεδεμένος ELEFTHERIA

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για 10-20 γυναίκες,αλλα για 100-200...και αληθινά υπάρχει σοβαρός λόγος για μια τέτοια απόφαση,δεν είναι ένα πυροτέχνημα.Γιατί μας απαγορεύουν την είσοδο σε ένα χώρο-τόπο που για μας της πατρώας θρησκείας,είναι Ιερός?Θέλω να κάνω σπονδή στην Θεα Αρτέμιδα,και τι καλύτερο από το να βρεθώ στον οίκο της?Αλλα δεν είναι μονο αυτό,με τέτοιες μεσαιωνικές αποφάσεις που θεωρούν την γυναικα μιαρή θα προχωρήσουμε στον 21°αιώνα?Δες και μια άλλη παράμετρο:Αυτοί βλέπουν στον ύπνο τους την εβραία μηριαμ,(που ανάθεμα και αν γνώριζε έστω και το όνομα του βουνού)που τους λέει να καταπατήσουν το δασος γιατί λέει πως τους ζήτησε να χτίσουν στο μέρος εκείνο εκκλησια...Έτσι και εγώ υποστηρίζω πως η Θεα ήρθε στον ύπνο μου και μου ζήτησε τιμές που πρέπει να αποδώσω στο Ιερό βουνό της.

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για 10-20 γυναίκες,αλλα για 100-200...και αληθινά υπάρχει σοβαρός λόγος για μια τέτοια απόφαση,δεν είναι ένα πυροτέχνημα.Γιατί μας απαγορεύουν την είσοδο σε ένα χώρο-τόπο που για μας της πατρώας θρησκείας,είναι Ιερός?Θέλω να κάνω σπονδή στην Θεα Αρτέμιδα,και τι καλύτερο από το να βρεθώ στον οίκο της?Αλλα δεν είναι μονο αυτό,με τέτοιες μεσαιωνικές αποφάσεις που θεωρούν την γυναικα μιαρή θα προχωρήσουμε στον 21°αιώνα?Δες και μια άλλη παράμετρο:Αυτοί βλέπουν στον ύπνο τους την εβραία μηριαμ,(που ανάθεμα και αν γνώριζε έστω και το όνομα του βουνού)που τους λέει να καταπατήσουν το δασος γιατί λέει πως τους ζήτησε να χτίσουν στο μέρος εκείνο εκκλησια...Έτσι και εγώ υποστηρίζω πως η Θεα ήρθε στον ύπνο μου και μου ζήτησε τιμές που πρέπει να αποδώσω στο Ιερό βουνό της.

Μαζί σου..Ποιός θα μας απαγορεύσει να τιμήσουμε τη Θεά;

Αποσυνδεδεμένος omoios

• Όμοιος
    • Προφίλ
...Έτσι και εγώ υποστηρίζω πως η Θεα ήρθε στον ύπνο μου και μου ζήτησε τιμές που πρέπει να αποδώσω στο Ιερό βουνό της.

Τα περί σοβαρότητας που λέγαμε, συντρόφισσες...

Όταν βρεθεί κάποιος ουσιώδες λόγος, πέραν από θυσίες και προσκυνήματα σε ''ιερούς χώρους'',
τότε ίσως θα καταφέρουμε να καταργήσουμε και το άβατο.

Διότι, όσο θα χρησιμοποιούμε επιχειρήματα όπως τα παραπάνω, ε, τότε θα είναι η δική μας κουταμάρα
απέναντι στην δική τους καταμάρα.

Και επειδή η δική τους κουταμάρα, είναι άνευ ορίων,
θα μας κερδίζει πάντα σε αυτή την κουταρομαχία.

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Αν για σένα Όμοιε δεν είναι σημαντικός λόγος η απόδοση λατρείας σε μια Θεα η Θεο των προγόνων μας λυπάμαι πολύ δεν συμμερίζομαι την άποψη σου.Τώρα όσον αφορά το κομμάτι που διάλεξες να απομόνωσης,(για να μας φέρεις στο επίπεδο των ρασοφόρων?)και όχι το ανθρώπινο δικαίωμα μου ως γυναικα λυπάμαι ακόμη μια φορα,για την ατυχη επιλογή σου.

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Τα περί σοβαρότητας που λέγαμε, συντρόφισσες...

Όταν βρεθεί κάποιος ουσιώδες λόγος, πέραν από θυσίες και προσκυνήματα σε ''ιερούς χώρους'',
τότε ίσως θα καταφέρουμε να καταργήσουμε και το άβατο.

Διότι, όσο θα χρησιμοποιούμε επιχειρήματα όπως τα παραπάνω, ε, τότε θα είναι η δική μας κουταμάρα
απέναντι στην δική τους καταμάρα.

Και επειδή η δική τους κουταμάρα, είναι άνευ ορίων,
θα μας κερδίζει πάντα σε αυτή την κουταρομαχία.

Ορίστε;
Δεν είναι ουσιώδης λόγος οι Θεοί;
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Απρίλιος 2010, 13:45:03 από Πασιφάη »

• Περίοικος
    • Προφίλ

Σοβαρά τώρα.

Όμοιε τα πράγματα είναι απλά.Δεν έχει κανείς(είτε είναι μεμονομένο ατομο,είτε ομάδα,ή φορέας..) δικαίωμα να αποκλείσει την πρόσβαση μιας πληθυσμιακής ομάδας από μία ολόκληρη περιοχή γιατί αυτό συνιστά παραβίαση δικαιωμάτων αυτών των ατόμων που είναι πολίτες αυτής της χώρας.Είναι άλλο να πεις ότι δεν σου επιτρέπω την είσοδο σε ένα κτίριο ή μία ιδιόκτητη έκταση και άλλο σε μία ολόκληρη γεωγραφική περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Άς μαζευτούμε κι ας ορίσουμε ημερομηνία ,κυρίες του Άλσους.Κι ας το πούμε σε όσες άλλες κυρίες θέλουν..

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Άς μαζευτούμε κι ας ορίσουμε ημερομηνία ,κυρίες του Άλσους.Κι ας το πούμε σε όσες άλλες κυρίες θέλουν..
Εγω μπορω μετα της  8 Αυγουστου..........

Αποσυνδεδεμένος omoios

• Όμοιος
    • Προφίλ
εκεί ακριβώς είναι και η ουσία.

Είναι μια ''ιδιόκτητη έκταση'', αν σκεφτείς πως ακόμη και άντρας να είσαι,
ακόμη και Έλληνας πολίτης να είσαι, ακόμη και χριστιανός που δίνει συνεχώς δωρεές στην εκκλησία να είσαι,

θα πρέπει να κάνεις ΑΙΤΗΣΗ για να περάσεις!!!!!!

Οπότε, χωρίς να εμπλακώ σε περαιτέρω θεολογικές συζητήσεις,
πρέπει να κατανοήσετε πως είναι σαν να ζητάει κάποια γυναίκα νομική βοήθεια,
για να γίνει....ιερέας.

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Ας δούμε μια ημερομηνία που να βολεύει όλες μας,προκειμένου να κάνουμε αυτό το ταξίδι.

Όμοιε..εντάξει.Θα συμβουλευτούμε και δικηγόρο..μην ανησυχείς..
ΑΙΤΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑ ΘΑΛΑΣΣΗΣ.Αντε γιατι τα πήρα ''με το σεις και με το σας μονίμως'' :yawp:

Αποσυνδεδεμένος Αταλάντη

• Διαχειριστής
  • Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
    • @ithaca

Παρεμπιπτόντως τα Άγραφα έχουνε και μεριές διαφορετικές..Ανθηρό Καρδίτσης..επί παραδείγματι..εκεί κρύφτηκε ο Σερίφης της 17Ν..

Εντελώς εκτός θέματος αλλά για να μην σπιλώνονται υπολήψεις. Δεν υπήρξε κανένα μέλος της 17Ν με το όνομα αυτό.

Όμοιε τα πράγματα είναι απλά.Δεν έχει κανείς(είτε είναι μεμονομένο ατομο,είτε ομάδα,ή φορέας..) δικαίωμα να αποκλείσει την πρόσβαση μιας πληθυσμιακής ομάδας από μία ολόκληρη περιοχή γιατί αυτό συνιστά παραβίαση δικαιωμάτων αυτών των ατόμων που είναι πολίτες αυτής της χώρας.Είναι άλλο να πεις ότι δεν σου επιτρέπω την είσοδο σε ένα κτίριο ή μία ιδιόκτητη έκταση και άλλο σε μία ολόκληρη γεωγραφική περιοχή.

Απόλυτο δίκιο η Αμφιτρίτη

Κάποια στιγμή το καλοκαίρι όταν θα μπορούμε όλες. Καλό είναι να συντονιστούμε με τις ενέργειες της ομάδας στο facebook.
Θα βάλω το λινκ όταν ανοίξει, έχει πρόβλημα από χθες το βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Σκύλλα

• Περίοικος
    • Προφίλ
.Δεν έχει κανείς(είτε είναι μεμονομένο ατομο,είτε ομάδα,ή φορέας..) δικαίωμα να αποκλείσει την πρόσβαση μιας πληθυσμιακής ομάδας από μία ολόκληρη περιοχή γιατί αυτό συνιστά παραβίαση δικαιωμάτων αυτών των ατόμων που είναι πολίτες αυτής της χώρας.Είναι άλλο να πεις ότι δεν σου επιτρέπω την είσοδο σε ένα κτίριο ή μία ιδιόκτητη έκταση και άλλο σε μία ολόκληρη γεωγραφική περιοχή.
Το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα πολιτικης απόφασης.
Η πολιτεία παραχώρησε τα δικαιώματα, αυτή μπορεί να τα αναιρέσει.
Βεβαια καμία Ελληνικη κυβερνηση δεν προκειται να πάρει τέτοια απόφαση.
Γι' αυτό η όποια πολιτική πίεση πρέπει να ασκηθεί προς την ΕΕ.
Το αίτημα βεβαίως μπορεί να στηριχθεί, διότι το αβατο αποτελει παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η απαγόρευση με κριτήριο φύλου βεβαίως είναι παράνομη.
Αλλά οποιαδήποτε κίνηση, έστω και για εντυπωσιασμό, είναι καλή.
Δεν είναι λίγο το να ακουστεί το θεμα.
Και δεν είναι αγώνας για τον αγώνα, όπως υποστηρίζει ο Όμοιος. Κανένα πρόβλημα δεν λύθηκε με τη μία και χωρίς αγώνα. Αρκει να έχει την ανάλογη συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Οκ ..Αταλάντη..δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.Το άτομο είναι πολύ πάνω στην υπόληψή μου ,ούτως ή άλλως.Άσχετα με το άν ήταν ή όχι στη 17Ν.
Συγγνώμη.

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα πολιτικης απόφασης.
Η πολιτεία παραχώρησε τα δικαιώματα, αυτή μπορεί να τα αναιρέσει.
Βεβαια καμία Ελληνικη κυβερνηση δεν προκειται να πάρει τέτοια απόφαση.
Γι' αυτό η όποια πολιτική πίεση πρέπει να ασκηθεί προς την ΕΕ.
Το αίτημα βεβαίως μπορεί να στηριχθεί, διότι το αβατο αποτελει παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η απαγόρευση με κριτήριο φύλου βεβαίως είναι παράνομη.
Αλλά οποιαδήποτε κίνηση, έστω και για εντυπωσιασμό, είναι καλή.
Δεν είναι λίγο το να ακουστεί το θεμα.
Και δεν είναι αγώνας για τον αγώνα, όπως υποστηρίζει ο Όμοιος. Κανένα πρόβλημα δεν λύθηκε με τη μία και χωρίς αγώνα. Αρκει να έχει την ανάλογη συνέχεια
Είμαι απολυτος σύμφωνη με τα παραπάνω!!!!! :metal:

Αποσυνδεδεμένος Πασιφάη

• Ανώτατο μέλος
    • Προφίλ
Βρε Όμοιε..απάντησε όμως στην ερώτηση #38# που σου έκανα.Γιατί με κρατάς σε αγωνία;Γιατί είσαι υπέρ του αβάτου;

Έλα..όβερ..1,2.τέστ..
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Απρίλιος 2010, 14:35:51 από Πασιφάη »

• Περίοικος
    • Προφίλ
εκεί ακριβώς είναι και η ουσία.

Είναι μια ''ιδιόκτητη έκταση'', αν σκεφτείς πως ακόμη και άντρας να είσαι,
ακόμη και Έλληνας πολίτης να είσαι, ακόμη και χριστιανός που δίνει συνεχώς δωρεές στην εκκλησία να είσαι,

θα πρέπει να κάνεις ΑΙΤΗΣΗ για να περάσεις!!!!!!

Μα δεν μπορεί να θεωρηθεί νομιμα ιδιόκτητη έκταση.Οι μονές τη διοικούν σαν ιδιόκτητη με βάση τη δυνατότητα που τους παραχωρήθηκε κάποια στιγμή από το κράτος.Τεσπα αυτά είναι θέματα νομικών.Όμως είναι απαράδεκτο όλο αυτό για μία ευρωπαική χώρα,πολύ φυσικό για ένα θεοκρατικό κράτος...Το θέμα είναι η Ελλάδα σε ποιά κατηγορία ανήκει σήμερα;